1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. 3D baskılı silah tartışması: Bilmeniz gereken her şey

3D baskılı silah tartışması: Bilmeniz gereken her şey

İşte kamuoyuna karşı emniyet ve silah haklarını çürüten tartışmaların bir dökümü: Liberator'un parçaları neredeyse tamamen 3D basıldı. Silahın tek plastik olmayan bileşeni ise ateşleme iğnesi - standart bir metal çivi boyutunda- metal detektörü ile taban

A+A-

3D baskılı silahların üzerindeki tartışmalar kırılma noktsında

Plastik silahlar için planların nasıl ele alınacağına dair savaş yıllarca sürdü, ancak ABD Dışişleri Bakanlığı yasal bir dava açtıktan ve Savunma Dağıtımı adlı bir örgütün devam etmesini ve planların çevrimiçi olarak yayınlanmasını sağladıktan sonra Temmuz ayında büyük bir şekilde alevlendi.

Sekiz eyalet avukatının Pazartesi günü Dışişleri Bakanlığına dava açmasını istendi. Aynı gün, 20 devlet savcısı, silahların durdurulması gerektiğini söyleyerek Dışişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı'na bir mektup gönderdi.

Salı günü, bir Seattle yargıcı 10 Ağustos için bir duruşma ayarlanana dek planların yayınlanmasını engellemek için geçici bir kısıtlama emri verdi.

Perşembe günü on bir devlet daha davacılara katıldı - Devlet Dairesi ve Savunma Dağıtımı'na karşı 19 devlet davası açtı.

Kamu güvenliğini ve silahlara kolay erişime karşı korunma ihtiyacını ortadan kaldıran, özgür konuşma ve silah mülkiyetini koruyan Birinci ve İkinci Değişiklik haklarının daha geniş bir mücadele çukurunun altını çiziyor. Ayrıca, artan sayıda kamuoyu çekimi olayının ışığında silah kontrolü konusunda daha geniş bir tartışma ortaya çıkmaktadır.

Bu basit bir durum değil

Peki 3D baskılı silahlar nelerdir?
Adından da anlaşılacağı gibi, bir 3D yazıcı kullanılarak yapılan silahlar için parçalar ve bilgisayarda oluşturulmuş veya çevrimiçi olarak indirilen planlar.

Plastikten yapılmış olabilirler ama silahlar standart tabanca mermisi ateşleyebilir. Bir plastik tabanca için bir plan hala metal dedektörlerin silahları tespit etmesini sağlamak için bir ateşleme pimi ve altı onsluk bir çelik parçası olarak hizmet eden bir metal çivi gerektiriyor (bu da silahların ABD'nin Saptanamayan Ateşli Silahlar Yasası'nın tamamen plastik olma kısmıyla ilgili yasaklamanın önüne geçiyor)

Elbette bu tartışma silahların Türkiye'de de basılabileceği ve tartışmaların buraya sıçrayacağı anlamına geliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.