1. HABERLER

 2. SAĞLIK

 3. ÇİĞ ET YEMENİN ZARARLARI

ÇİĞ ET YEMENİN ZARARLARI

Çiğ et ile yapılan yemekler, gerek Türk gerek dünya mutfağında mevcut. Türk mutfağında çiğ köfte, pastırma, sucuk gibi lezzetlerle kendine yer edinmiş çiğ et, Avrupa’da carpaccio, tartare de boeuf, Uzak Doğu’da sashimi, yukhoe gibi lezzetlerle karşımıza ç

A+A-

İnsanlar Çiğ Et Yerse Neler Olur?

 • Çiğ et yemek, ishalli hastalıklar, idrar yolu enfeksiyonu ve zehirlenmeye sebep olan patojen escheria coli bakterilerinin vücuda alınmasına neden olur. Aslında E. Coli bakterileri memeli bağırsaklarında bulunur ve genelde zararsızdır. Bununla birlikte sığır bağırsağında bulunan birkaç tür coli bakterisi insana bulaştığında gıda zehirlenmesine yol açabilir. Semptomlarsa kanlı ishal ve karın ağrısıdır. Ateş görülmez.
 •  Çiğ veya iyi pişmemiş et, pastörize edilmemiş süt, çiğ yumurta ile alınan salmonella bakterilerinin neden olduğu salmonelloz, çiğ et tüketenleri bekleyen hastalıklar arasındadır.  Hayvanlarda, sığır bağırsağında hastalık yaratmadan varlığını sürdüren salmonella bakterileri, insanda sulu ishal, yüksek ateş ve karın kramplarıyla senkronize salmonellayı yaratabilir ve bu belirtiler salmonellayla enfekte olmuş gıdaları aldıktan sonra 12 ila 72 saatte ortaya çıkar. Hastalığı kapan insanların %8’inde salmonella bakterileri, kemikler, eklemler ve kan dolaşımı üzerinde istilacı davranış gösterir.
 • İnsanlarda da hayvanlarda da hastalık yapıcı etkiye sahip Campylobacter cinsi bakterilerin sebep olduğu Campylobacter Enfeksiyonları, ishal, kusma, yüksek ateş ve karın ağrısıyla kendini gösterir ve genelde birkaç hafta içinde kendiliğinden geçebilir. Kümes hayvanları ve büyükbaş hayvan bağırsaklarında yaşayan Campylobacter bakterileri ile enfekte olmuş et yendikten sonra 2 ila 4 gün içinde semptomlar başlar. Bağışıklık sistemi zayıflamış insanlarda bakteriler kan dolaşımına yayılıp ölüm potansiyeli yaratır. Enfeksiyon geçiren her 1000 kişiden birinde bazen birkaç hafta, bazen aylar süren geçici felce neden olan Guillain-Barre sendromu görüldüğü bildirilmiştir.
 • Sığır, kümes hayvanları ve toprakta bulunan Listeria monocytogenes bakterilerinin çiğ veya iyi pişirilmemiş etle ve nispeten yüksek miktarlarda alınması sonucu Listeriosis görülebilir. Bazı insanlar listeriosis açısından daha fazla risk altındadır. Yüksek risk grubu hamile kadınlar, yeni doğanlar, 65 yaşından büyük olanlar ve bağışıklık sistemi zayıf kişilerdir.  Gribe benzer belirtilerle seyreden hastalık, hamile kadınlarda düşük, ölü doğum, erken doğum ve bebeğin enfeksiyonuna yol açabilir. Enfeksiyonla, kan dolaşımı ve sinir sistemi işgali listeriosiste özellikle yaygındır ve dolayısıyla hayati tehlike oluşturabilir. Yaygın görülmemekle birlikte, yüksek risk grubunda olmayan insanlarda da listeriosis gelişebilir.
 • Yukarıdaki risklerin yanı sıra Hepatit A, Shigella,  Staphylococcus aureus ve norovirus gibi kontamine olmuş virüsler çiğ etle birlikte alınabilir. Az pişmiş ya da çiğ tüketilen sığır eti, sığır tenyası, giardiasis gibi parazitlerin vücuda alınması için uygun zemin hazırlar.
 • Hayvanlar için Çiğ Et Tüketiminin Riskleri

  Her ne kadar doğada çiğ etle beslenseler de, çiğ etle beslemek istediğimiz evcil hayvanlarda  toxoplasma ve kist hydatid gibi problemlerle karşılaşabileceğimiz biliniyor. Evcil hayvanlarınız için doğrudan ve çok büyük zararlar yaratmayan bu parazitler, insanlara bulaştığında başta sinir sistemi tahribatı olmak üzere ciddi zararlara neden olabilmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, Toxoplasma gondii parazitlerinin insanlarda şizofreni ve bipolar duygulanım bozukluğunu da kapsayan bir takım nöro-psikiyatrik hastalıklara yol açabileceğini ortaya koymuştur.

Çiğ Etle İlgili Alınabilecek Önlemler

 • Az pişmiş et yiyecekseniz güvenilir bir restoranda yemeli veya eti güvendiğiniz bir kasaptan almalısınız.
 • Dondurulmuş etleri çözdürdükten sonra yeniden dondurmamalısınız.
 • Çiğ balık yiyecekseniz enfeksiyon açısından tatlı su balıklarına oranla daha az risk taşımakta olan tuzlu su balıklarını tercih etmelisiniz.
 • Çiğ et, tavuk ya da balık doğradığınız zemini işlemden önce ve sonra dezenfekte etmelisiniz.

 

 • Tükettiğiniz süt ve süt ürünlerinin pastörize işlem görmüş olmasına özen gösterin, açık süt alıyorsanız sütü mutlaka kaynatın. Çiğ olarak tüketmeyin.
 • İmmün sistemleri zayıf veya baskılanmış olan kişiler - Organ nakli olanlar, küçük çocuklar, yaşlı ve hamileler, HIV taşıyıcıları, kanser tedavisi görmekte olanlar-  çiğ etten uzak durmalılar.
 • Çiğ et tüketiyor ve kendinizde hastalık belirtileri hissediyorsanız tıbbi yardım almaktan çekinmeyin.

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.