1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. İsrail'in "Yahudi Ulus Devlet" Yasası İsrailli Arapları Sokağa Döktü

İsrail'in "Yahudi Ulus Devlet" Yasası İsrailli Arapları Sokağa Döktü

İsrail'in ırkçı ulus devlet yasasını farklı kentlerde protesto eden Araplar, İsrail'in Yahudi olmayan vatandaşlarını, ikinci sınıf vatandaş konumuna ittiğini düşünüyor.

A+A-

Irkçı yasa, Arapların yoğunlukta yaşadığı kuzeydeki Ummul Fahm, Hayfa, Mecd el-Kerum ve El-Celil ile güneydeki Necef (Negev) Çölü’nde protesto edildi. İsrail’in Filistinli vatandaşlarını temsil eden Yüksek Arap Takip Komitesi (YATK) ve İsrail'in Filistinli siyasetçilerinin de katıldığı gösterilerde Filistin bayraklarının yanı sıra İsrail bayrakları da görülüyor. Göstericiler İsrail'e bağlı olduklarını ve ırkçı yasaları reddettiklerini haykırdı. 

19 Temmuz’da çok az bir oy farkıyla kabul edilen yasa, halihazırda uygulamada olan ayrımcılığı yasal hale getiriyor. 8 milyon nüfuslu ülkenin %20'sini Araplar oluşturuyor. 

Bu yasa iki farklı vatandaş modeli yaratıyor, Arapça'yı resmi dil olarak tanımıyor ve tek resmi dilin İbranice olmasına hükmediyor. Yasanın en çok tepki çeken diğer hükümleri ise şöyle: 

  •  Ülkede kendi kaderini tayin etme hakkı sadece Yahudilere aittir.
  • İsrail dünyadaki tüm Yahudilerin tarihi ana vatanıdır. Dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail’e dönme hakkı vardır.
  • Yahudilerin dini günleri resmi tatil sayılacaktır.
  • İsrail’in başkenti Kudüs’tür.

Zaten "İsrail tüm dünyadaki Yahudilerin ana vatanıdır." ifadesi, Filistinlilerin günümüz İsrail topraklarındi tarihi ve kültürel varlığını reddediyor. "Dünyadaki tüm Yahudilerin İsrail'e dönme hakkı vardır." ibaresi Yahudiler'i İsrail'e yerleşmek için yüreklendirirken 1948'de vatanlarından sürülen Filistinlileri görmezden geliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.