1. HABERLER

  2. TEKNOLOJİ

  3. NASA'nın Gözbebeği 2 Yılda 10.000 Gezegen Keşfedecek

NASA'nın Gözbebeği 2 Yılda 10.000 Gezegen Keşfedecek

NASA'nın en yeni gezegen avı teleskopu olan Transit Exoplanet Survey Satellite (TESS), tahminen 2 Yılda 10.000 gezegen bulabilir. Elbette bu sayı deryada kadre.

A+A-

Bilim insanlarına göre TESS, en az 3500 tanesi Neptün'den küçük 10000 gezegen bulmalı. Evet. Teleskobun görevi bu. Eğer TESS konumunda görev süresinden daha uzun üre kalırsa gezegen miktarı planlananın üzerine çıkacak. Bu planlamalar yeni bir veri setinden yararlanarak yapıldı ve 1.5 milyondan fazla yıldızın yerini belirleyen Gaia adlı devasa bir ölçüm grubu sayesinde bu verilere ulaşıldı. 

NASA'nın Exoplanet Bilim Enstütüsünde gezegenler üzerine çalışan Jessie Christiansen'e göre uzay gemisinin iki yıl sonra çalışmaması için hiçbir sebep yok.  Teleskobun uzaya gönderilme amaçlarının genişletilebileceğini ve bunun için üç farklı seçeneğin bulunduğunu paylaşan Christiansen, kararın tahminler doğrultusunda verileceğini de söyledi.

Christiansen, Gaia tarafından yapılan bu haritanın TESS için oldukça değerli olduğunu ve bu harita sayesinde bir yıldızın ne kadar uzakta bulunduğunun anlaşılabildiğini ve yıldızın gözlenen parlaklığı ile bu bilgi karşılaştırıldığında bilim insanlarının, yıldızın büyüklüğünü anlayabileceğini paylaştı.  Bu bilgi de TESS'in daha küçük yıldızların etrafındaki gezegenleri tespit etme konusunda başarılı olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bilim insanları Gaia sayesinde TESS'in güçlü yönlerini ön plana çıkartabilecekler demek oluyor.

Yeni tahminler, TESS'in ana görevi olan Neptün'den daha küçük 50 gezegenin kütlesini ölçmeye de yardımcı olacak. Elde edilen veriler sayesinde bilim insanları, 3.500 gezegenden kaç tanesinin küçük kayalık gezegen olduğunu tespit edecekler.

Christiansen, "Güneşe bakan bir uzaylı uygarlığı olsaydınız, sekiz gezegenin tamamını göremezdiniz. Bu eğim yayılımının diğer güneş sistemlerinde nasıl göründüğünü tahmin etmeliyiz." dedi. Bu demek oluyor ki bu tahminler, diğer sistemlerin eğim yayılımını yani diğer gezegenlerin düz bir yörüngeden ne kadar kaçtığını kullanarak oluşturuldu. Bu sayede dışarıdan bakıldığında görülen sayı ile gezegen üzerinden bakıldığında görülen sayının farklılığı daha net anlaşılacaktır.

Christiansen ek olarak, "Bence bu ilk veri şeridindeki gezegenleri bulmaya başlayabiliriz", dedi.

Etiketler : , ,
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.