1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. TÜRKÖK Projesi'nden büyük başarı

TÜRKÖK Projesi'nden büyük başarı

TÜRKÖK Projesi sayesinde gönüllü kemik iliği bağışçı sayısı 339 bine ulaştı, 783 nakil başarıyla gerçekleşti.

A+A-

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılayı tarafından yürütülen Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TÜRKÖKprojesinde, gönüllü kemik iliği bağışçısı sayısı 339 bin 24'e ulaştı.

TÜRKÖK Projesi, Ağustos 2014'te bağışçı kazanımı çalışmalarına başladı.

Verilere göre, kemik iliği bağışçısı olmak isteyenlerin yüzde 30,2'sini 18-25 yaş arası gençler, yüzde 34,4'ünü ise 26-35 yaş arasındaki kişiler oluşturdu. Kemik iliği bağışçılarının yüzde 28,3'ü 36-45, yüzde 7,1'i de 46-50 yaş arasında yer aldı.

Kan bağışçılarının yüzde 40'ını kadınlar, yüzde 60'ını da erkekler oluşturdu.

"Eşleşme sayısı 3 bin 73"

Projenin başlamasından sonra alınan kemik iliği örnekleri ile hastalar arasında 3 bin 73 eşleşme oldu.

Bu eşleşmelerden 2 bin 984'ü Türkiye'deki, 89'u ise yurt dışındaki hastalarla gerçekleşti. Türkiye'nin dünya kemik iliği bankasına katılmasıyla, herhangi bir ülkeden hastalar için buradaki veri tabanına da bakabilmek de mümkün.

Eşleşmelerden bugüne kadar 783 nakil gerçekleştirildi. Bunlardan 735'i Türkiye'de, 8'i ise yurt dışında, 40'ı ise sağlık turizmi kapsamında yapıldı.

Nasıl donör olunur?

Kök hücre bağışçısı olmak için kan bağışı sonrası bilgilendirme görüşmesi yapılıyor. Gönüllü Kök Hücre Bağışçısı Bilgilendirme ve Onam Formunu doldurup imzalandıktan sonra bu bağışın resmi olarak onaylanması gerekiyor.

Kan grubunun belirlenmesi, enfeksiyon hastalıkları açısından test edilmesi (HIV, Hepatit ve Sifiliz) ve doku tipleme testlerinin yapılabilmesi için 3 tüp kan örneği alınıyor. Testler sonucunda herhangi bir enfeksiyon ajanı tespit edilir ise bağışçı olunamıyor.

Eğer enfeksiyon hastalıkları açısından test sonucu negatif ise kan örneği HLA (insan lökosit antijeni) doku tipinin belirlenmesi için TÜRKÖK Doku Tiplendirme Laboratuvarı'na gönderiliyor ve test sonuçları Kemik İliği Bankası'na aktarılıyor.

Ortalama bir bağış süreci 4-6 haftalık zaman aralığında 20-30 saatlik bir zaman dilimini kapsıyor. Muayene, tıbbi işlemler ya da diğer bağış ile ilgili harcamalar konusunda bağışçıdan hiçbir ücret talep edilmiyor ve bağışçının sosyal güvenliği kesinlikle kullanılmıyor.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.